Salon Booking Wordpress Plugin - Free Version - en to ja translation catalogue (1131 entries)

en:  at
ja: で

en:  hours
ja: 時間

en:  needs a valid license
ja: 有効なライセンスが必要です

en: %d hours and %d minutes
ja: %d 時間と %d 分

en: (not editable)
ja: (編集不可)

en: ...more details in the email confirmation
ja: ...詳細は確認メールで

en: 1 day
ja: 1日

en: 1. Rollback your database to the %s version
ja: 1. %sのバージョンにデータベースをロールバック

en: 2. Download Salon Booking %s
ja: 2. サロン予約システム %sをダウンロードします。

en: 3. Upload Salon Booking %s folder on your server
ja: 3. あなたのサーバーにサロン予約システム%sフォルダにアップロードします。

en: <p>A new <strong>"Salon"</strong> section has been created into the left sidebar<br/>Three new pages has been created: "Booking", "Booking my account" and "Thank you page"<br/>We have also added some "services" and "bookings" for demo purpose. Feel free to delete them<br/>Go to <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"><strong>"Salon > Settings"</strong></a>section to setup your Salon Booking System</p>
ja: <p>新しい<strong>「サロン」</strong>セクションが左側のサイドバーに作成されました<br/>「予約」、「アカウントの予約」、「ありがとうございました」の3つの新しいページが作成されました<br />デモ用に「サービス」と「予約」も追加しました。 気軽に削除してください<br/> <a href="/wp-admin/admin.php?page=salon-settings"> <strong> "サロン>設定" </strong> </a>セクションに サロン予約システムのセットアップ</p>

en: <p>Please insert your license key
ja: <p>ライセンスキーを挿入してください

en: <strong>Congratulation!</strong> Salon Booking is now active.
ja: <strong>おめでとうございます</strong>サロン予約システムが有効になりました。

en: <strong>Do you want a 20% discount ? <a href="http://salonbookingsystem.com/invite-friends-get-20-discount-first-purchase/" target="blank">INVITE YOUR FRIENDS!</a></strong></p>
ja: <strong> 20％の割引が必要ですか？ <a href="http://salonbookingsystem.com/invite-friends-get-20-discount-first-purchase/" target="blank">友達を招待！</a> </ strong> </p>

en: <strong>ERROR</strong>: This email is already registered, please choose another one.
ja: <strong>エラー</strong>：このメールは既に登録されています。別のメールを選択してください

en: <strong>ERROR</strong>: This email is empty.
ja: <strong>エラー</strong>：このメールは空です

en: <strong>The BASIC</strong> one sets a fixed duration for each booking and it doesn't care about the number and the duration of the booked services. <br />You are able to set a fixed duration using the "Session average duration" option.<br /><br /><strong>The ADVANCED</strong> mode is more complex and complete as it takes in count the duration of each services booked for every single reservation. <br />We suggest to use this one.<br /><br /> <strong>THE HIGH END</strong> allows you to control the availability of a single assistance assigned to a specific service at a specific time. <br /><br />But you need to set first for each services the "execution order". <br /><br /> Once done the system is able to know what time an assistant has been booked and how long he will be busy with a specific service. <br /><br />This method is very precise but could be a little bit strict in some cases. <br /><br />We suggest you to test it first on a development website.
ja: <strong>ベーシック</strong> は固定された各予約時間で、予約数や予約時間に左右されません。 <br />あなたは、「セッション平均時間」オプションを使用して、固定時間を設定することができます。<br /><br /><strong>アドバンス</strong> モードでは、より複雑で完全です。各予約でそれぞれの必要な時間を設定できます。<br />こちらをご利用いただくようお勧めしています。<br /><br /> <strong>ハイエンド</strong> は、特定の時間、特定のサービスを設定できます。<br /><br />しかし、あなたは、各サービス「実行順序」を最初に設定する必要があります。<br /><br /> いったんシステムを利用すると、いつスタッフが予約され、特定のサービスでどのくらいの時間多忙になるかを知ることができます。<br /><br />この方法は非常に正確であるが、いくつかのケースでは少し厳しいかもしれません。 <br /><br />私たちは、あなたが開発ウェブサイト上で最初にそれをテストすることを提案しています。

en: A database update is required for this version. Please make a back-up of your database before proceed.
ja: このデータベースの更新があります。更新をする前にデータベースのバックアップを行ってください。

en: A very short description of this assistant. It is optional
ja: スタッフの短い説明文。オプションです

en: A very short description of this service. It is optional
ja: サービスの簡単説明。オプションです。

en: API services
ja: サービスを追加

en: ASSISTANTS
ja: 担当スタッフ

en: Accept
ja: 受付け完了

en: Access token not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: Account ID
ja: アカウントID

en: Action
ja: アクション

en: Active
ja: アクティブ

en: Add Assistant
ja: スタッフを追加

en: Add Booking
ja: ご予約の追加

en: Add Customer
ja: お客様を追加

en: Add Discount
ja: 割引を追加

en: Add New Assistant
ja: 新しいスタッフを追加

en: Add New Booking
ja: 新規ご予約の追加

en: Add New Discount
ja: 新しい割引を追加

en: Add New Service
ja: 新しいサービスを追加

en: Add New Service Category
ja: サービスカテゴリーの追加

en: Add Service
ja: サービスを追加

en: Add new
ja: 追加

en: Add new rule
ja: 新しいルールを追加

en: Add service
ja: サービスを追加

en: Add to
ja: お客様を追加

en: Address
ja: 住所

en: Address can't be empty
ja: 住所を入力してください

en: Administration note
ja: 管理メモ

en: Administration notes
ja: 管理メモ

en: Administration rule
ja: 管理ルール

en: Advanced (evaluates also booking duration)
ja: アドバンス(通常はこちらを選択)

en: Advanced Discount System
ja: 高度な割引システム

en: After the last appointment
ja: 最後の予定の後

en: Ajax steps <span>This allows loading steps via ajax</span>
ja: Ajaxステップ　<span>ajaxを使ってステップを可能にします。</span>

en: All
ja: すべて

en: All Service Categories
ja: サービスカテゴリー

en: All Statuses
ja: ステータス

en: All attendants
ja: 全てのスタッフ

en: All days
ja: 全ての日

en: All users name
ja: 全てのユーザー

en: Allow users to pay in advance using PayPal.
ja: ユーザーがPayPalを使用して、事前に支払うことを許可します。

en: Allow users to pay in advance.
ja: ユーザーが事前に支払うことを許可します。

en: Already paid
ja: デポジットを支払済

en: Always
ja: 常に

en: Amount
ja: お支払い額

en: Amount of reservations
ja: 予約量

en: Amount to be paid
ja: 支払額

en: Amount to be paid in advance
ja: ユーザーが事前に支払うことを許可します。

en: An account will be automatically created
ja: アカウントが自動的に作成されます。

en: An assistant for selected services can't perform this service
ja: この担当スタッフはこちらのサービスに対応しておりません

en: Apply
ja: 適用する

en: Apply from
ja: から適用

en: Are you experiencing an issue with our plugin? Follow this guide first:
ja: プラグインで問題が発生していますか？ 最初にこのガイドに従ってください：

en: Are you happy?
ja: 幸せですか？

en: Are you satisfied with <strong>Salon Booking System </strong>? <br />Consider to leave a 5 stars rating on wordpress.org
ja: 私たちの<strong>サロン予約プラグイン</strong>にご満足いただけましたか？<br />wordpress.orgに5つ星の評価を残して考えてみましょう

en: Assistant
ja: スタッフ

en: Assistant Description
ja: スタッフの詳細

en: Assistant Details
ja: 担当スタッフについて

en: Assistant Google Calendar
ja: 担当スタッフのグーグルカレンダー

en: Assistant description
ja: 担当スタッフの詳細

en: Assistant draft updated.
ja: スタッフのドラフトが更新されました

en: Assistant published.
ja: スタッフ名は公開されました

en: Assistant restored to revision from %s
ja: ％sからリビジョンに復元されたスタッフ

en: Assistant saved.
ja: スタッフ名は保存されました

en: Assistant scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja: 予定されているスタッフ：<strong> ％1$s </strong>

en: Assistant selection
ja: スタッフの選択

en: Assistant submitted.
ja: スタッフ名は送信されました

en: Assistant updated.
ja: スタッフを更新しました

en: Assistants
ja: スタッフ

en: Assistants Archive
ja: スタッフのアーカイブ

en: Assistants view
ja: スタッフビュー

en: Assistants will be assigned automatically by the system.
ja: アカウントが自動的に作成されます。

en: Assistants will receive an e-mail when selected for a new booking.
ja: 新しい予約が入ったときにメールを受け取ります。

en: Attendant
ja: 担当スタッフ

en: Attendant %s isn't available for %s service
ja: %s は %s に対応できません

en: Attendant %s isn't available for %s service at %s
ja: %sは %s%s に対応できません

en: Attendant ID
ja: 担当スタッフ

en: Auth Token
ja: Auth Token（トークン）

en: Automatic discount
ja: 自動割引

en: Automatic discount settings
ja: 自動割引設定

en: Automatic feedback reminder
ja: 自動フィードバックリマインダー

en: Automatic follow-up
ja: 自動フォローアップ

en: Automatically apply when the rules are met
ja: ルールが満たされたときに自動的に適用

en: Availability
ja: 予約状況

en: Availability mode
ja: 可用性モード

en: Availability:
ja: ご予約状況

en: Available days checked and green.
ja: 予約可能な日を緑で表示します。

en: Avoid spam asking your users to verify their identity with an SMS verification code during the first registration.
ja: 最初の登録時にSMSの検証コードと身元を確認し、スパム登録を避けます。

en: Back
ja: 戻る

en: Background color
ja: 背景色

en: Basic (checks only the booking date)
ja: ベーシック(予約日のチェックのみ)

en: Before the appointment
ja: ご予約の前

en: Block
ja: ブロック

en: Book an appointment
ja: 予約する

en: Book now
ja: 予約する

en: Booked services
ja: 予約サービス

en: Booking
ja: ご予約

en: Booking #%s has been re-scheduled by %s
ja: 予約番号#%s は %sによって再スケジュールされました

en: Booking Actions
ja: ご予約アクション

en: Booking Archive
ja: ご予約アーカイブ

en: Booking Canceled
ja: ご予約はキャンセルされました

en: Booking Cancellation
ja: ご予約のキャンセル

en: Booking Confirmation
ja: ご予約確認

en: Booking Date
ja: 予約日

en: Booking ID
ja: 予約番号

en: Booking My Account
ja: アカウントの予約

en: Booking Price
ja: 予約金額

en: Booking Review
ja: 予約のレビュー

en: Booking Rule
ja: 予約ルール

en: Booking Rules
ja: 予約のルール設定

en: Booking Services
ja: 予約サービス

en: Booking Status
ja: ご予約状況

en: Booking URL
ja: ご予約の確認URL

en: Booking amount
ja: 予約額

en: Booking cancellation
ja: ご予約のキャンセル

en: Booking confirmation
ja: 予約確認

en: Booking confirmed
ja: ご予約が完了しました

en: Booking date
ja: 予約日

en: Booking details
ja: ご予約内容

en: Booking discount
ja: 予約割引

en: Booking draft updated.
ja: 予約のドラフトが更新されました

en: Booking history
ja: 予約履歴

en: Booking id
ja: 予約ID

en: Booking id.
ja: ご予約は保存されました

en: Booking is cancelled
ja: ご予約はキャンセルされました

en: Booking is not available at the moment, please contact us at
ja: オンライン予約は、現在ご利用いただけません。ご予約に関しましては、お問い合わせください。

en: Booking manual confirmation
ja: 予約を手動で確認

en: Booking my account
ja: アカウントの予約

en: Booking notes
ja: 予約の注意事項

en: Booking number
ja: 予約番号

en: Booking page
ja: 予約ページ

en: Booking published.
ja: ご予約は公開されました

en: Booking rescheduling
ja: 予約の再スケジュール

en: Booking restored to revision from %s
ja: ご予約が%sから更新されました

en: Booking saved.
ja: ご予約は保存されました

en: Booking scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja: ご予約スケジュール <strong>%1$s</strong>.

en: Booking services.
ja: 予約サービス

en: Booking statistics
ja: 予約統計

en: Booking status
ja: ご予約状況

en: Booking submitted.
ja: ご予約手続きが行われました

en: Booking summary
ja: ご予約の概要

en: Booking time range <span>Define the time range in wich customers may book an appointment</span>
ja: 予約時間範囲<span>顧客が予約できる、時間の範囲を定義します</span>

en: Booking updated.
ja: ご予約を更新しました

en: Booking was rated
ja: ご予約が評価されました

en: Bookings
ja: 予約

en: Bookings status legend
ja: 予約状況の凡例

en: CANCEL
ja: キャンセル

en: CANCEL BOOKING
ja: 予約をキャンセル

en: CANCELLED
ja: キャンセル

en: CHOOSE A PAYMENT OPTION
ja: 支払いオプションを選択してください

en: CONFIRM BOOKING
ja: 予約の確認

en: CREATED
ja: 作成されました

en: CSS on front-end
ja: フロントエンドのCSS

en: CUSTOMER EMAIL
ja: お客様のEメール

en: CUSTOMER NAME
ja: お客様の氏名

en: CUSTOMER PHONE
ja: お客様の電話番号

en: Calculate total
ja: 合計

en: Calendar
ja: カレンダー

en: Calendar is not configured
ja: カレンダーが設定されていません

en: Calendars
ja: カレンダー

en: Can't set attendants. Please, select others.
ja: アテンダントを設定できません。 他を選択してください

en: Can't set booking services. Please, select others.
ja: 予約サービスを設定できません。 他を選択してください

en: Can't set secondary booking services. Please, select others.
ja: 二次予約サービスを設定できません。 他を選択してください

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cancel Booking
ja: 予約のキャンセル

en: Cancel booking
ja: 予約のキャンセル

en: Canceled
ja: キャンセル

en: Cancellation disabled
ja: キャンセルできません

en: Cancellation is disabled
ja: キャンセルできません

en: Cannot create tmp file
ja: tmpファイルを作成できません

en: Cannot write to tmp file
ja: tmpファイルに書き込めません

en: Change booking form steps order
ja: 予約フォームの手順の順序を変更する

en: Change order
ja: 注文を変更

en: Check this box if you want to enable the Discount section
ja: 割引セクションを有効にする場合は、このボックスをオンにします

en: Check this option to test PayPal payments using your PayPal Sandbox account.
ja: PayPal Sandboxアカウントを使用してPayPalの支払いをテストするには、このオプションをオンにします

en: Checkout
ja: お会計

en: Checkout as a guest
ja: ゲストとしてお会計

en: Checkout form fields
ja: チェックアウトフォームフィールド

en: Checkout options
ja: チェックアウトオプション

en: Choose among your Calendars
ja: カレンダーを選んでください

en: Choose an assistant for me
ja: 指名なし

en: Choose the one that best fits your page
ja: 貴方のページに最適なものを選んでください。

en: Click on this button to send us your feedback
ja: フィードバックを送信するには、このボタンをクリックしてください

en: Close
ja: 閉じる

en: Code to be used
ja: 使用するコード

en: Codecanyon Product ID
ja: Codecanyon製品ID

en: Codecanyon Product ID saved
ja: Codecanyon製品IDが保存されました

en: Complete
ja: ご予約完了

en: Confirm your password
ja: パスワードを再入力

en: Confirmed
ja: 完了

en: Consider that this option will affect the availability of your staff members that you have associated with this service.
ja: このオプションは、このサービスに関連付けたスタッフの可用性に影響することを考慮してください

en: Copy and paste into a text file the informations of this field and provide them to Salon Booking support.
ja: この案内フィールドに文字をコピー＆ペーストし、サロン予約のサポートにそれらを提供しています。

en: Copy and paste into this field settings of the plugin to import settings into the current wordpress install.
ja: このプラグインの設定にコピーアンドペーストし、現在のワードプレスの設定にインポートします。

en: Copy creation failed, could not find original:
ja: コピーの作成に失敗しました。オリジナルが見つかりませんでした：

en: Copy this code and give it to your customers
ja: このコードをコピーして顧客に提供してください

en: Country code
ja: 国コード

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Coupon expired
ja: クーポンの有効期限が切れました

en: Coupon is not valid
ja: クーポンが無効です

en: Coupon was applied
ja: クーポンが適用されました

en: Create a new user
ja: 新規ユーザー登録

en: Create new customer error.
ja: 新規ユーザー登録

en: Create one or more rules to limit online reservation to specific days and time range. <br />Leave blank if you want bookings available everydays at every hour
ja: 特定の曜日や時間帯にオンライン予約を制限するために、1つ以上のルールを作成します。<br />常に予約を受け付ける場合は、空白のままにしてください。

en: Created timestamp for the resource.
ja: リソースの作成されたタイムスタンプ

en: Currency
ja: 通貨

en: Current user is not allowed to copy posts.
ja: 現在のユーザーは投稿をコピーできません

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom colors
ja: カスタムカラー

en: Custom colors are disabled
ja: カスタムカラーは無効です

en: Custom colors are enabled
ja: カスタムカラーは有効です

en: Custom message (max 300 characters)
ja: カスタムメッセージ（最大300文字）

en: Customer
ja: お客様

en: Customer Data
ja: カスタマー ID

en: Customer ID
ja: カスタマー ID

en: Customer Value
ja: 顧客価値

en: Customer details
ja: お客様の詳細

en: Customer doesn't exists.
ja: お客様の詳細

en: Customer email
ja: お客様の詳細

en: Customer email empty.
ja: お客様の詳細

en: Customer habit
ja: 顧客習慣

en: Customer name
ja: 顧客名

en: Customer notes
ja: 備考欄

en: Customer's bookings
ja: 顧客の予約

en: Customers
ja: お客様

en: Customers ids.
ja: お客様

en: Customers per session
ja: 同時間帯に対応可能スタッフ・席の数

en: Customize the Onesignal notification message
ja: Onesignal通知メッセージをカスタマイズする

en: Customize the SMS notification message (max 160 characters)
ja: SMS通知メッセージをカスタマイズします（最大160文字）

en: Customize the booking reminder message
ja: 予約通知メッセージをカスタマイズする

en: DATE/TIME
ja: 日時

en: Data not found
ja: データが見つかりません

en: Date
ja: 日付

en: Date & Time
ja: ご予約日時

en: Date Format
ja: 日付形式

en: Date and Time settings
ja: 日時の設定

en: Date and time booked
ja: ご予約日時

en: Date.
ja: 日付

en: Day
ja: 日

en: Deactivate License
ja: ライセンスを無効にする

en: Dear administrator
ja: 管理者へ

en: Decimal separator
ja: 小数点区切り

en: Default Calendar View
ja: 初期表示のカレンダーのタイプ

en: Delete
ja: 削除する

en: Delete all Google Calendar Events
ja: すべてのGoogleカレンダーのイベントの削除

en: Delete unpaid reservations after
ja: 未払いの予約を削除する

en: Deposit
ja: デポジット

en: Direct link
ja: 直接リンク

en: Disable "Choose an assistant for me"
ja: 「アシスタントを選択してください」を無効にする

en: Disable bootstrap assets
ja: ブートストラップアセットを無効にする

en: Disable reschedule
ja: 再スケジュールを無効にする

en: Disable second shift
ja: ２次シフト

en: Disable the first email sent to the customer
ja: 顧客に送信された最初のメールを無効にします

en: Disabled
ja: 無効

en: Discount
ja: ディスカウント

en: Discount amount
ja: 割引額

en: Discount applied
ja: 割引適用

en: Discount details
ja: 割引の詳細

en: Discount draft updated.
ja: 割引ドラフトが更新されました

en: Discount published.
ja: 割引が公開されました

en: Discount restored to revision from %s
ja: 割引は％sから改訂されました

en: Discount saved.
ja: 割引が保存されました

en: Discount submitted.
ja: 割引が送信されました

en: Discount updated.
ja: 割引が更新されました

en: Discount usage history
ja: 割引使用履歴

en: Discount usages
ja: 割引使用

en: Discounted price
ja: 割引価格

en: Discounts
ja: 割引き

en: Discounts Archive
ja: 割引アーカイブ

en: Dismiss this notice
ja: このお知らせを削除

en: Display if
ja: 表示する

en: Do you need help ?
ja: サービスを選択してください

en: Do you really want to cancel?
ja: 本当にキャンセルを希望されますか？

en: Documentation
ja: ご利用時間

en: Download
ja: ダウンロード

en: Duplicate
ja: 複製する

en: Duplicate this item
ja: このアイテムを複製

en: Duration
ja: ご利用時間

en: E-mail
ja: Eメールアドレス

en: E-mail exists
ja: このメールアドレスは過去に登録済みです

en: E-mail sent
ja: Eメールが送信されました

en: ERROR
ja: エラー

en: Earnings
ja: 収益

en: Earnings (%s)
ja: 収益 (%s)

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Assistant
ja: スタッフを編集

en: Edit Booking
ja: ご予約を編集

en: Edit Discount
ja: 割引を編集

en: Edit Service
ja: サービスを編集

en: Edit Service Category
ja: サービスカテゴリー編集

en: Email
ja: Eメール

en: Email Notifications service
ja: 電子メール通知サービス

en: Email Subject
ja: メールの件名

en: Email Timing
ja: メールのタイミング

en: Email services
ja: Eメールサービス

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable "Pay later" option
ja: 「後で支払う」のオプションを利用可能にする。

en: Enable Editors as administrator
ja: 管理者として編集者を有効にする

en: Enable Facebook login
ja: Facebookログインを有効にする

en: Enable PayPal sandbox
ja: PayPalのサンドボックスを有効にします

en: Enable SMS verification
ja: SMSの検証を有効にします

en: Enable Whatsapp notification
ja: SMSの検証を有効にします

en: Enable ajax steps
ja: ajaxステップを可能にする。

en: Enable assistant email on new bookings
ja: 新しい予約メールをスタッフに送ります。

en: Enable assistant selection
ja: スタッフの選択を有効にします

en: Enable cancellation
ja: キャンセルを有効にする

en: Enable feedback submission request
ja: フィードバック送信リクエストを有効にする

en: Enable force guest checkout
ja: ゲストの強制チェックアウトを有効にする

en: Enable guest checkout
ja: ゲストチェックアウトを有効にする

en: Enable multiple assistants selection
ja: 複数のスタッフを選択できます。

en: Enable offset
ja: インターバル設定

en: Enable online payments
ja: 利用可能なオンライン支払方法

en: Enable reservation follow-up
ja: 予約のフォローアップを有効にする

en: Enabled
ja: 有効化

en: End at
ja: 終了

en: End date.
ja: 終了

en: End on
ja: 終了

en: Enter booking name
ja: 予約名を入力

en: Enter discount code
ja: 割引コードを入力してください

en: Enter discount name
ja: 割引名を入力してください

en: Enter service name
ja: サービス名を入力

en: Enter the assistant name
ja: スタッフ名を入力

en: Enter your Codecanyon Product ID
ja: Codecanyon製品IDを入力してください

en: Enter your PayPal e-mail address
ja: あなたのPayPalのメールアドレスを入力してください

en: Enter your Stripe publishable api key
ja: Stripe発行可能なAPIキーを入力します

en: Enter your license key
ja: サービス名を入力

en: Error! Something is gone wrong.
ja: エラー！ 何かがおかしい

en: Exclusive service
ja: 専用サービス

en: Execution Order
ja: 実行順序

en: Expires
ja: 期限切れ

en: Export
ja: 書き出す

en: Export reservations into a CSV file
ja: 予約をCSVファイルにエクスポートする

en: Facebook application ID
ja: FacebookアプリケーションID

en: Facebook application Redirect URI
ja: FacebookアプリケーションのリダイレクトURI

en: Facebook application Secret
ja: FacebookアプリケーションID

en: Facebook login
ja: フェイスブックログイン

en: Favourite time
ja: 好きな時間

en: Favourite week days
ja: 好きな曜日

en: File not found
ja: ファイルが見つかりません

en: Filename not found
ja: ファイル名が見つかりません

en: Filter
ja: フィルター

en: Finalise
ja: ご予約を完了する

en: First Name
ja: 名

en: First name
ja: 名

en: First name can't be empty
ja: 名前を入力してください

en: First shift
ja: １次シフト

en: Firstname
ja: 名

en: Fixed amount
ja: 定額

en: Follow these instructions to set-up your Google Calendar feature <br /><br />Whatch this video tutorial: https://screencast.com/t/X5UqZLUb<br /><br />1) Go to Google Developer Console<br />https://console.developers.google.com<br /><br />2 ) Click on Use Google APIs<br /><br />3 ) Click on Credentials link on left sidebar<br /><br />4 ) click on New Credential > OAuth ID<br /><br />5 ) Select Web application and click "Create"<br /><br />6 ) Set a name for your App ( your website name )<br /><br />7 ) Paste the URL of your website<br /><br />8 ) Copy the Redirect URI from Salon Booking settings > Google Calendar field and paste inside the Authorized redirect URIs field and click "Create". <br /><br />9 ) Copy and paste your Client ID inside Salon Booking settings > Google Calendar > Google Client Secret field and do the same thing with the Client Secret field. Then click on "Update settings". <br /><br />10) Enable Google Calendar and click Update settings - you will be redirected to a Google authorisation page where you need to click on "Allow" button. Then you'll be automatically redirected to the Salon Booking > Google Calendar page. <br /><br />11) Select which  Google Calendar you want to use to publish all the new bookings.<br /><br />Use the "Synchronise booking" button to populate your selected Google Calendar with all current reservations. <br /><br />In case of need you can reset your Google Calendar from all the reservations using the "Delete all Google Calendar Events" button.
ja: 次の手順に従って、Googleカレンダー機能を設定します<br /> <br />このビデオチュートリアルの内容：https：//screencast.com/t/X5UqZLUb <br /> <br /> 1）Google DeveloperConsoleに移動します<br /> https://console.developers.google.com <br /> <br /> 2）[Use Google APIs]をクリックします<br /> <br /> 3）左側のサイドバーにある[Credentials]リンクをクリックします<br / > <br /> 4）[新しい認証情報]をクリック> OAuth ID <br /> <br /> 5）Webアプリケーションを選択し、[作成]をクリックします<br /> <br /> 6）アプリの名前を設定します（ウェブサイト名）<br /> <br /> 7）ウェブサイトのURLを貼り付けます<br /> <br /> 8）サロン予約設定> GoogleカレンダーフィールドからリダイレクトURIをコピーし、[承認済みリダイレクトURI]フィールド内に貼り付けます。 「作成」をクリックします。 <br /> <br /> 9）クライアントIDをコピーしてサロン予約設定> Googleカレンダー> Googleクライアントシークレットフィールドに貼り付け、クライアントシークレットフィールドでも同じことを行います。次に、「設定の更新」をクリックします。 <br /> <br /> 10）Googleカレンダーを有効にして、[設定の更新]をクリックします。[許可]ボタンをクリックする必要があるGoogle認証ページにリダイレクトされます。その後、サロン予約> Googleカレンダーページに自動的にリダイレクトされます。 <br /> <br /> 11）すべての新しい予約を公開するために使用するGoogleカレンダーを選択します。<br /> <br /> [予約の同期]ボタンを使用して、選択したGoogleカレンダーに現在のすべての予約を入力します。 <br /> <br />必要に応じて、[すべてのGoogleカレンダーイベントを削除]ボタンを使用して、すべての予約からGoogleカレンダーをリセットできます。

en: Follow these simple steps to complete the setup and start collecting your reservations right away.
ja: これらの簡単な手順に従ってセットアップを完了し、すぐに予約の収集を開始してください

en: Forgot password?
ja: パスワードをお忘れですか？

en: Friday
ja: 金曜日

en: General
ja: 全般の設定

en: Get Premium
ja: プレミアムを取得

en: Get authorization
ja: 認可を取得

en: Get bookings ids error.
ja: 新規ご予約

en: Get categories error.
ja: カテゴリエラーを取得します

en: Give users the option to pay once they are at your salon.
ja: サロンに来たらユーザーに支払いオプションを提供します

en: Go to daily view
ja: １日表示に移動

en: Google API Error:
ja: GoogleのAPIエラー：

en: Google Calendar
ja: Googleカレンダー

en: Google Calendar disabled
ja: グーグルカレンダー無効

en: Google Calendar enabled
ja: グーグルカレンダー有効

en: Google Client ID
ja: GoogleクライアントID

en: Google Client Secret
ja: Googleクライアントシークレット

en: Google Client is not connected!
ja: グーグルクライアントに繋がっていません

en: Group by.
ja: グループ化

en: Here are the details of your booking:
ja: 以下の内容でご予約を承りました

en: Here some useful resouces to understand how this plugin works:
ja: このプラグインがどのように機能するかを理解するためのいくつかの有用なリソース：

en: Here you have your next reservations with us, pay attention to the 'pending' reservations
ja: ご予約をいただいております。“保留中” のご予約にご注意ください。

en: Here you have your past reservations, you can submit a review or re-schedule an appointment
ja: お客様のご予約履歴です。レビューを書いたり、ご予約内容の変更を行うことができます。

en: Hi
ja: こんにちは

en: Hi, 
    this is your verification code on {salon}: 
    {code} 
    Thank you very much. 
    {salon} 
    {address} 
    {phone} 
    {email}
ja: ご予約承りました。
    予約確認番号 {salon}: 
    {code} 
    ありがとうございます。 
    {salon} 
    {address} 
    {phone} 
    {email}

en: Hide
ja: 隠す

en: Hide Prices
ja: 価格を非表示

en: Hide on front-end
ja: フロントエンドで非表示

en: High end (evaluates also service duration and priority)
ja: ハイエンドは(サービス期間と優先度を評価します)

en: Holiday Rule
ja: 休日ルール

en: Holidays days
ja: 祝日

en: Home
ja: ホーム

en: Hours.
ja: 時間

en: How many days before the appointment the rescheduling is still allowed
ja: 予約の何日前に再スケジュールがまだ許可されているか

en: How many hours before the appointment the cancellation is still allowed
ja: 予約の何時間前までキャンセルできるようにしますか？

en: How many minutes lasts this Offset?
ja: 何分のインターバルを設定しますか？

en: How many people you can attend during a single time/session?
ja: 同時間帯に何人のお客様に対応できますか？

en: How was your experience with us this time? (required)
ja: 私たちのサービスはいかがでしたか？(必須)

en: I didn't receive the code, please send it again
ja: コードを受信できませんでした。もう一度送ってください。

en: I'll pay later
ja: 後で支払う

en: If after the install of the %s version of Salon Booking you realize that something goes wrong you can use this tool to restore the %s version. The rollack process consist into three steps:
ja: サロン予約の%sのバージョンをインストールした後に何かがうまくいかないことに気づいた場合は、%sのバージョンを復元するには、このツールを使用することができます。 復帰プロセスは、3つのステップに構成されています。

en: If enabled all users will checkout as a guest and no account will be created for them.
ja: 有効にすると、すべてのユーザーがゲストとしてチェックアウトされ、アカウントは作成されません

en: If enabled an email will be sent automatically to the customer one day after the last visit to the salon.
ja: 有効にすると、サロンへの最後の訪問の1日後に顧客に電子メールが自動的に送信されます

en: If enabled the assistant selection step will be hidden on front-end.
ja: 有効にすると、スタッフの選択手順はフロントエンドで非表示になります

en: If enabled this service will never be displayed on front-end
ja: 有効にすると、このサービスはフロントエンドに表示されなくなります

en: If enabled users can checkout as a guest and no account will be created for them.
ja: 有効にした場合、ユーザーはゲストとしてチェックアウトでき、アカウントは作成されません

en: If enabled you need to setup one of the available payments methods.
ja: 有効にした場合、あなたは利用可能なお支払い方法のいずれかを設定する必要があります。

en: If enabled, when a customer choose this service no other services can be booked during the same reservation
ja: 有効にした場合、顧客がこのサービスを選択すると、同じ予約中に他のサービスを予約できません

en: If you don't receive any news from us or you need to change your reservation please call the %s or send an e-mail to %s
ja: こちらからの案内が届かない場合、あるいはご予約を変更したい場合は%sまでご電話、もしくは%sまでEメールにてご連絡ください。

en: If you need more assistance o report a bug follow these instructions:<br /><br /> - PRO users please send and email to <strong>support@salonbookingsystem.com</strong>, <br /><br /> - FREE users please post the problem on <a href="https://wordpress.org/support/plugin/salon-booking-system" target="blank">worpdress.org</a> official forum.
ja: 詳細な情報やバグの報告が必要な場合は、下記の指示に従ってください。：<br /><br />プロユーザーの場合、メールを送ってください。
     <strong>support@wpchef.it</strong>, <br /><br />
    フリーユーザの場合下記のフォーラムにご投稿ください。
    <a href="https://wordpress.org/support/plugin/salon-booking-system" target="blank">worpdress.org</a>

en: If you need to add or manage your staff members.
ja: あなたがスタッフを追加したり、管理する必要がある場合。

en: If you set a break this service duration will be splitted up into two equals parts. That means that the during its break other reservations will be available.
ja: 休憩を設定すると、このサービス期間は2つの等しい部分に分割されます。 つまり、休憩中に他の予約が利用可能になります

en: If you want a new currency to be added please send us an email to support@wpchef.it
ja: ここにない新しい通貨を追加したい場合は、私たちにメールを送ってください。support@wpchef.it

en: If you want for example that your customer can make a reservation up to two days before the appointment date and from a maximum of one month before the appointment date use this range options to set your desired rule.
ja: たとえば、顧客が予約日の2日前まで、予約日の最大1か月前から予約できるようにするには、この範囲オプションを使用して希望のルールを設定します。

en: If you want to integrate a new custom payment gateway please refere to <strong>custom_payment_gateway.txt</strong> file inside our plugin folder.
ja: 新しい支払い方法を設定するには、プラグインフォルダ内の<strong>custom_payment_gateway.txt</strong>を参照してください。

en: Import
ja: インポート

en: Import assistants
ja: インポートスタッフ

en: Import assistants from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
ja: csvサンプルファイル構造を尊重するcsvファイルを使用して、他のプラットフォームからスタッフをインポートする

en: Import customers
ja: 顧客をインポートする

en: Import customers from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
ja: csvサンプルファイル構造を尊重するcsvファイルを使用して、他のプラットフォームから顧客をインポートする

en: Import data not found
ja: インポートデータが見つかりません

en: Import services
ja: インポートサービス

en: Import services from other platforms using a csv file that respect our csv sample file structure
ja: csvサンプルファイル構造を尊重するcsvファイルを使用して、他のプラットフォームからサービスをインポートする

en: Important notes
ja: 注意事項

en: In the future we'll provide more detailed information about this specific option.
ja: 今後は、この特定のオプションに関するより詳細な情報を提供します。

en: Invalid Email in Salon contact e-mail field
ja: サロンの連絡先電子メールフィールドに無効な電子メールがあります

en: Is all services.
ja: Eメールサービス

en: JS on front-end
ja: フロントエンドのJS

en: Just click inside the textarea and copy (Ctrl+C)
ja: テキストエリアの内側をクリックしてコピーします(Ctrl+C)

en: Large
ja: 大

en: Last Month
ja: 先月

en: Last Name
ja: 姓

en: Last Quarter
ja: 前四半期

en: Last Week
ja: 先週

en: Last Year
ja: 昨年

en: Last name
ja: 姓

en: Last name can't be empty
ja: 姓を入力してください

en: Lastname
ja: 姓

en: Leave a feedback
ja: ご意見・ご感想

en: Leave a message
ja: メッセージを残す

en: Leave a message.
ja: メッセージを残す

en: Leave a positive review!
ja: 肯定的なレビューを残してください！

en: Leave it blank for an unlimited times of usage
ja: 使用回数に制限がない場合は空白のままにします

en: Leave it blank if you want to be applied to all services
ja: すべてのサービスに適用する場合は空白のままにします

en: Leaving this field empty will cause the default site email  <strong>(%s)</strong> to be used
ja: デフォルトのEメール<strong>(%s)</strong>をご利用になる場合は、ここは空白のままにしてください。

en: Leaving this field empty will cause the default site name <strong>(%s)</strong> to be used
ja: サイト名の<strong>(%s)</strong>をそのままご利用になるのであれば、ここは空白のままにしてください。

en: Let your customers choose their favourite staff member.
ja: 予約者に希望のスタッフを選択させる。

en: Let's rate
ja: 評価しよう

en: Let’s get started!
ja: 始めましょう！

en: License Key
ja: ライセンスキー

en: License State
ja: ライセンス状態

en: License deactivated with success
ja: リセットが完了しました

en: License updated with success
ja: リセットが完了しました

en: Limit of parallels bookings at
ja: 同時予約できるサービス項目数を超えています

en: Limit reservations to the following services
ja: 次のサービスに予約を制限する

en: Limit this discount to the following services
ja: この割引を以下のサービスに限定します

en: Login
ja: ログイン

en: MAKE A NEW RESERVATION
ja: 新規ご予約

en: MANAGE ACCOUNT
ja: アカウントを管理する

en: MANAGE BOOKING
ja: 予約の管理

en: Main color
ja: メイン色

en: Make more bookings to be able to use this coupon
ja: このクーポンを使用するには、さらに予約をしてください

en: Manage Bookings
ja: ご予約の管理

en: Manage service categories
ja: サービスカテゴリーを編集します

en: Manage staff
ja: スタッフを管理

en: Manage your reservations accessing your personal page
ja: マイページにアクセスしてご予約を管理する

en: Maximum
ja: 最大

en: Maximum uses limit
ja: 最大使用制限

en: Medium
ja: 中

en: Message
ja: メッセージ

en: Message on disabled booking
ja: 予約無効時に表示するメッセージ

en: Method not found
ja: メソッドが見つかりません

en: Minimum
ja: 最小

en: Minutes per session
ja: 分単位

en: Mobile phone
ja: 携帯電話

en: Mobile phone can't be empty
ja: 携帯電話番号を入力してください

en: Monday
ja: 月曜日

en: Month
ja: 月

en: Most booked assistants
ja: 担当スタッフをお選びください

en: Most booked services
ja: 予約サービス

en: Most booked week-days
ja: 最も予約された平日

en: Multiple Customers per Session
ja: セッションごとに複数の顧客

en: Multiple attendants selection is disabled. You must select one attendant for all services.
ja: 担当スタッフを複数選択することができません。1名のみ、お選びください。

en: Net total amount
ja: 正味合計額

en: New Assistant
ja: 新しいスタッフ

en: New Booking
ja: 新規ご予約

en: New Discount
ja: 新しい割引

en: New Service
ja: 新しいサービス

en: New Service Category Name
ja: 新しいカテゴリー名

en: New booking
ja: 新規ご予約

en: New booking for
ja: 新規ご予約

en: Next
ja: 次

en: Next appointments
ja: 次回のご予約

en: Next step
ja: 次のステップ

en: No
ja: いいえ

en: No assistant required
ja: スタッフ不要

en: No assistants available for the selected time/slot - please choose another one
ja: この時間帯には対応可能なスタッフがおりません。別の時間帯を選択してください。

en: No assistants available for this service at
ja: このサービスはご予約いただけません

en: No assistants found
ja: スタッフは見つかりませんでした

en: No assistants found in trash
ja: ごみ箱でスタッフは見つかりませんでした

en: No bookings
ja: ご予約はありません

en: No bookings found
ja: 予約は見つかりませんでした

en: No bookings found in trash
ja: ごみ箱内に予約は見つかりませんでした

en: No customers bookings
ja: 顧客の予約はありません

en: No discounts found
ja: 割引は見つかりませんでした

en: No discounts found in trash
ja: ごみ箱に割引はありません

en: No limits
ja: 無制限

en: No more slots available until
ja: こちらの日時までご予約いただけません :

en: No one of the attendants isn't available for %s service
ja: %sはご利用いただけません

en: No one of the attendants isn't available for selected services
ja: 選択いただいたサービスに対応できるごスタッフがおりません

en: No post to duplicate has been supplied!
ja: 複製する投稿が提供されていません！

en: No results
ja: 結果がありません

en: No services found
ja: サービスは見つかりませんでした

en: No services found in trash
ja: ごみ箱内にそのサービスは見つかりません

en: None
ja: なし

en: Not available set some attendants. Please, select others.
ja: 一部のアテンダントを設定できません。 他を選択してください

en: Not available set some booking services. Please, select others.
ja: 一部の予約サービスでは利用できません。 他を選択してください

en: Not available set some secondary booking services. Please, select others.
ja: 一部の二次予約サービスを利用できません。 他を選択してください

en: Not defined
ja: 未定義

en: Not enough time for this service
ja: 選択いただいたサービスには時間が足りません

en: Note that during the Offset interval new reservations will not be available.
ja: インターバルの間は、新規予約ができません。

en: Notes
ja: ノート

en: Number
ja: 番号

en: Number of reservations
ja: 予約数

en: OK! the date and time slot you selected is available
ja: こちらの日時でのご予約は可能です!

en: Offset between reservations
ja: インターバル設定

en: Offset duration
ja: インターバルの時間

en: Offset.
ja: オフセット

en: On these specific date period
ja: これらの特定の期間

en: On these specific days of the week
ja: これらの特定の曜日

en: On-line booking available days
ja: オンライン予約可能日

en: On-line booking is disabled
ja: オンライン予約ができません

en: Onesignal Notifications service
ja: 電子メール通知サービス

en: Onesignal notification will be sent to a staff member
ja: Onesignal通知がスタッフに送信されます

en: Online Booking Status
ja: オンライン予約状況

en: Online bookings timing
ja: オンライン予約の受付開始の範囲

en: Online payment<span>Allow users to pay in advance using one of the available payments methods.</span>
ja: オンライン決済<span>ユーザーが利用可能なお支払い方法のいずれかを使用して、事前に支払うことを許可します。</span>

en: Only for primary services
ja: 主要サービスのみ

en: Only from back-end
ja: バックエンドからのみ

en: Operation completed!
ja: 完了

en: Order by.
ja: 注文する

en: Order.
ja: 注文

en: Out of time
ja: 時間切れです

en: Outlook Calendar
ja: Outlookカレンダー

en: PAID LATER
ja: 支払後

en: PAID ONLINE
ja: 有料オンライン

en: PAY NOW
ja: 今払う

en: Page verification failed
ja: ページの検証に失敗しました。

en: Page.
ja: ページ

en: Paid
ja: お支払い完了

en: Password
ja: パスワード

en: Passwords are different
ja: パスワードが違います

en: Pause online booking service <span class="block">If ON the online booking form will be disabled and your users will see a message.</span>
ja: オンライン予約サービスを一時停止<span class="block">オンライン予約フォームがONの場合は無効になり、ユーザーにメッセージが表示されます。</span>

en: Pay %s as a deposit with %s
ja:  %s のデポジットとして %s を支払う

en: Pay Now
ja: すぐに支払う

en: Pay a deposit
ja: デポジットを支払う

en: Pay a deposit of
ja: のデポジットを支払う

en: Pay later
ja: 後で支払う

en: Pay with %s
ja:  %sで支払います

en: Payment failed, please try again
ja: お支払い手続きに失敗しました。再度お手続きください。

en: Payment for booking #%s has been confirmed
ja: ご予約#%sのお支払いは完了しています

en: Payment id
ja: お支払い方法

en: Payment method
ja: お支払い方法

en: Payment methods
ja: 支払い方法

en: Payments
ja: 支払い方法

en: Paypal account informations
ja: Paypalアカウント情報

en: Pending
ja: 保留中

en: Pending booking number
ja: 予約番号

en: Pending payment
ja: お支払いの保留

en: Pending payment email
ja: お支払いの保留

en: Pending payment on booking
ja: ご予約のお支払いを保留中

en: Per page.
ja: 1ページあたり

en: Per single user limit
ja: 単一ユーザーあたりの制限

en: Percentage
ja: 割合

en: Personal message
ja: メッセージ

en: Personal note
ja: 備考

en: Phone
ja: 電話

en: Phone number wrong or not defined, you need to define a valid phone number
ja: 電話番号が間違っているか登録ができません。正しい電話番号を登録してください。

en: Please click on "%s" button to see the updated prices
ja:  "%s" ボタンをクリックして、更新された価格を確認してください

en: Please enter in monetary decimal (%s) format without thousand separators and currency symbols.
ja: 千単位の区切り記号と通貨記号なしで、通貨の10進数（％s）形式で入力してください

en: Please fill out the form to checkout
ja: チェックアウトするためにフォームに記入してください

en: Please provide all requested columns
ja: リクエストされたすべての列を入力してください

en: Please specify an email
ja: Eメールを入力してください

en: Please start over your reservation
ja: 予約をやり直してください

en: Please, insert your phone number.
ja: 電話番号を入力してください

en: Please, log-in.
ja: ログインをお願いします

en: Please, set this url to Facebook Login Valid Redirect URI. If empty, please set the Booking Page in Booking Rules settings
ja: このURLをFacebookログインの有効なリダイレクトURIに設定してください。空の場合は、予約ルール設定で予約ページを設定してください

en: Plivo: Please check your settings
ja: Plivo：設定を確認してください

en: Preview
ja: プレビュー

en: Previous
ja: 前

en: Price
ja: 価格

en: Prices visibility
ja: 価格を表示

en: Profile updated successfully.
ja: 設定の更新が完了しました！

en: Provide the full address of your Salon
ja: 店舗の所在地を入力してください。

en: Publishable key
ja: 公開可能なキー

en: READ THE FULL REVIEW
ja: レビュー全文を読む

en: REPEAT BOOKING
ja: 繰り返し予約

en: RESCHEDULE
ja: スケジュール変更

en: Range ends
ja: 受付終了時間

en: Range starts
ja: 受付開始時間

en: Rate our service (required)
ja: サービスを評価する (必須)

en: Rate us!
ja: ご評価をお願いいたします

en: Rating
ja: 評価

en: Re-send email notification to
ja: Eメールを再送信

en: Re-send payment link
ja: 支払いリンクを再送信

en: Redirect URI
ja: 遷移先URL

en: Refuse
ja: 受付不可

en: Remember to set the mobile number of your staff members
ja: スタッフの携帯電話番号を忘れずに登録してください。

en: Remind the appointment to the client with an Email
ja: メールでクライアントに予約を通知する

en: Remind the appointment to the client with an SMS
ja: SMSでクライアントに予定を通知する

en: Reminder: Your booking at
ja: ご予約のお知らせ

en: Remove
ja: 削除します

en: Remove rule
ja: ルールを削除

en: Removed customer "%s"
ja: 顧客「％s」を削除しました

en: Reports
ja: レポート

en: Required
ja: 必須

en: Reservation at [SALON NAME] has been modified
ja: [SALON NAME] へのご予約が変更されました

en: Reservation has been modified
ja: 予約が変更されました

en: Reservations
ja: ご予約

en: Reservations amount collected by a single customer
ja: 単一の顧客が収集した予約金額

en: Reservations and revenues
ja: 予約と収益

en: Reservations and revenues by assistants
ja: スタッフによる予約と収益

en: Reservations and revenues by services
ja: サービス別の予約と収益

en: Reservations collected by a single customer
ja: 単一の顧客が収集した予約

en: Reservations history
ja: ご予約履歴

en: Reservations in the selected time range
ja: 選択した時間範囲での予約

en: Reservations made and value
ja: 予約と価値

en: Reservations per month
ja: 月ごとの予約

en: Reservations per week
ja: 週ごとの予約

en: Reset completed with success
ja: リセットが完了しました。

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Returning customer?
ja: 以前にご利用されたことがある方は、

en: Rollback database
ja: データベースを戻す

en: Rollback to %s version
ja: %sバージョンに戻す

en: Rule
ja: ルール

en: Run the updater
ja: 更新する

en: SAVE BOOKING
ja: ご予約番号

en: SERVICES
ja: サービス

en: SMS Notifications service
ja: SMS通知サービス

en: SMS Test console
ja: SMSのテキストボックス

en: SMS Timing
ja: SMSのタイミング

en: SMS Verification
ja: SMSの検証

en: SMS Verification service <span>Ask users to verify their identity with an SMS verification code</span>
ja: SMS検証サービス<span>SMSの検証コードで自分の身元を確認するユーザーを確認して下さい</span>

en: SMS sent successfully.
ja: ショートメールの送信が完了しました。

en: SMS services
ja: ショートメールサービス

en: SMS will be sent to your customer and a staff member
ja: SMSは、あなたの顧客やスタッフに送信されます

en: SORRY! This slot is no more available
ja: ごめんなさい！ このスロットはもう利用できません

en: STATUS
ja: ステータス

en: Salon
ja: サロン

en: Salon Assistant
ja: スタッフ

en: Salon Booking
ja: サロン予約

en: Salon Booking System
ja: サロン予約

en: Salon Booking System - Booking Cancellation
ja: お客様による予約のキャンセル

en: Salon Booking System required pages
ja: オンライン予約の週次レポート

en: Salon Booking weekly report
ja: オンライン予約の週次レポート

en: Salon Calendar
ja: ショップカレンダー

en: Salon Customers
ja: お客様

en: Salon Data Update Required
ja: 店舗情報が更新されました。

en: Salon Discount
ja: サロン割引

en: Salon Reports
ja: サロンレポート

en: Salon Service
ja: サロンのサービス

en: Salon Settings
ja: サロンの設定

en: Salon Tools
ja: サロンツール

en: Salon address
ja: 店舗の所在地

en: Salon contact e-mail
ja: 連絡先メールアドレス

en: Salon customer
ja: お客様

en: Salon email
ja: 連絡先メールアドレス

en: Salon information
ja: 店舗情報

en: Salon name
ja: 店名

en: Salon phone
ja: 電話番号

en: Salon staff
ja: サロンスタッフ

en: Salon telephone number
ja: 電話番号

en: Sample button
ja: サンプルボタン

en: Sample input
ja: サンプル入力

en: Sample label
ja: サンプルラベル

en: Sample page/step title
ja: サンプルページ/ステップタイトル

en: Saturday
ja: 土曜日

en: Save
ja: セーブ

en: Save category error.
ja: カテゴリエラーを保存します

en: Save customer error.
ja: お客様

en: Save new customer error.
ja: お客様

en: Save post error.
ja: 投稿エラーを保存します。

en: Search
ja: 探す

en: Search Assistants
ja: スタッフを検索

en: Search Bookings
ja: ご予約を検索

en: Search Discounts
ja: 検索割引

en: Search Service Category
ja: サービスカテゴリーを探す

en: Search Services
ja: サービスを探す

en: Search customers
ja: お客様の検索

en: Search for existing users
ja: 既存のユーザーを検索します

en: Search string.
ja: ご予約を検索

en: Second shift
ja: ２次シフト

en: Secondary
ja: 二次項目

en: Secondary services can be selected regardless of the services selection limit set
ja: 設定されているサービス選択制限に関係なく、セカンダリサービスを選択できます

en: Secret key
ja: 秘密鍵

en: Sed eget metus vitae enim suscipit scelerisque non sed neque. Mauris semper hendrerit erat, in consectetur arcu eleifend at. Donec orci lacus, euismod euismod luctus sed, rhoncus in tellus. Mauris tempus arcu ut luctus venenatis.
ja: しかし、それはチョコレートを受け取るために必要な、また人生の恐怖ではなくなります。事務局は、常にメインアークで日本に来ています。喪の臨床湖のパフォーマンスパフォーマンスティルはなく、地域に焼き。閉塞に弓を喪のムーア人の期間。

en: Select a column
ja: 列を選択してください

en: Select a day
ja: ご予約日を選択

en: Select a page where to redirect your users after booking completition.
ja: 予約完了後にリダイレクトするページを選択してください

en: Select a page where your users view their bookings.
ja: ユーザーが自分の予約を表示するページを選択します。

en: Select a page with the booking form.
ja: 予約フォームを掲載するページを選択してください

en: Select a service
ja: サービスを選択してください

en: Select an assistant
ja: 担当スタッフを選択してください

en: Select an hour
ja: 時間を選択

en: Select for each column the corresponding one inside your file.
ja: 各列について、ファイル内の対応する列を選択します

en: Select one or more days of the week where the discount is valid
ja: 割引が有効な曜日を1つ以上選択します

en: Select or search one or more services
ja: 1つ以上のサービスを選択または検索

en: Select parent services
ja: 親サービスを選択

en: Select this Option if you want to disable first pending payment email sent to the customer.
ja: お客様がご自身で予約のキャンセルができるようにするにはこのオプションを選択してください。

en: Select this Option if you want to hide all prices from the front end.<br/>Note: Online Payment will be disabled.
ja: あなたは、フロントエンドからすべての価格を非表示にする場合は、このオプションを選択してください<br/>注意：オンライン決済が無効になります。

en: Select this if you want this service considered as secondary level service
ja: 二次項目の際はこちらチェックしてください

en: Select this option if you want disable the RESCHEDULE feature.
ja: RESCHEDULE機能を無効にする場合は、このオプションを選択します。

en: Select this option if you want to automatically cancel unpaid reservations.
ja: 未払いの予約を自動的にキャンセルする場合は、このオプションを選択します

en: Select this option if you want your users able to cancel a booking from the front-end.
ja: お客様がご自身で予約のキャンセルができるようにするにはこのオプションを選択してください。

en: Select this option to add an OFF interval between two sequencial reservations
ja: 予約と予約の間にインターバルを設定します。

en: Select this option to manually confirm each booking.
ja: 予約を手動で確認するにはこのオプションを選択してください。

en: Select your assistant
ja: 担当スタッフをお選びください

en: Select your assistants
ja: 担当スタッフをお選びください

en: Select your favorite booking form layout
ja: お好きな予約フォームをお選びください。

en: Select your favourite booking system mode.
ja: お気に入りの予約システムモードを選択します。

en: Select your favourite date and time format. Do you need another format? Send an email to support@wpchef.it
ja: お好きな日時の設定を選択してください。その他の設定が必要ですか？support@wpchef.it　にメールを送信してください。

en: Select your service provider
ja: サービスプロバイダを選択してください。

en: Selected primary services.
ja: サービスを選択してください

en: Selected secondary services.
ja: サービスを選択してください

en: Selected service id.
ja: サービスを選択してください

en: Selected services.
ja: サービスを選択してください

en: Selecting this option the booking process will follow this order: A - Services B - Assistants C - Date/Time
ja: このオプションを選択すると予約が以下の順番になります。A - サービス B - スタッフ C - 日時

en: Send
ja: 送信

en: Send Onesignal notification on new bookings
ja: 新しい予約SMS通知を送信します

en: Send SMS notification on new bookings
ja: 新しい予約SMS通知を送信します

en: Send an SMS to selected attendant on new bookings
ja: 新しい予約をSMSで選択したスタッフに送信

en: Send your review
ja: レビューを送信

en: Sender's number
ja: 送信者の番号

en: Service
ja: サービス

en: Service Category
ja: サービスカテゴリー

en: Service Description
ja: サービスの詳細

en: Service ID
ja: サービス

en: Service break
ja: サービス休憩

en: Service description
ja: サービスの詳細

en: Service details
ja: サービスについて

en: Service draft updated.
ja: 項目を更新しました

en: Service published.
ja: サービスの公開完了

en: Service restored to revision from %s
ja: サービスは％sからリビジョンに復元されました

en: Service saved.
ja: サービスの保存完了

en: Service scheduled for: <strong>%1$s</strong>.
ja: <strong>%1$s</strong>に予約されました

en: Service submitted.
ja: サービスが登録されました

en: Service updated.
ja: サービスの更新

en: Services
ja: サービス

en: Services & Assistants
ja: ご予約内容

en: Services & Attendants
ja: サービスとアテンダント

en: Services Archive
ja: サービスアーカイブ

en: Services Categories
ja: サービスカテゴリー

en: Services booked
ja: ご予約サービス

en: Services booked per single reservation
ja: 単一の予約ごとに予約されるサービス

en: Services ids.
ja: サービス

en: Services selection limit
ja: サービス選択制限

en: Services to be booked simultaneously
ja: 同時に予約するサービス

en: Session average duration
ja: 予約可能な時間の単位（分）

en: Set one or more rules for your holidays.<br /> Users will not be able to make reservation during these periods
ja: あなたの休日のためのルールを設定します。<br /> ユーザーはこれらの期間中に予約をすることができません。

en: Set rating and comment
ja: 評価とコメントを設定してください

en: Set the time range to complete the online payment.
ja: オンライン支払いを完了するための時間範囲を設定します

en: Set these options carefully because it will affect the number of bookings you can accept for the same <strong>time/session</strong>.
ja: 同時間帯に何人の予約を受付可能か注意して設定してください。

en: Set this option if you want to limit the number of services bookable during a single reservation.
ja: 1回の予約で予約可能なサービスの数を制限する場合は、このオプションを設定します

en: Set your currency
ja: あなたの通貨を設定します

en: Set your currency position
ja: あなたの通貨表示の位置を設定

en: Settings
ja: 設定

en: Settings debug
ja: 設定の手直し

en: Settings import
ja: 設定のインポート

en: Settings updated successfully!
ja: 設定の更新が完了しました！

en: Skills
ja: スキル

en: Small
ja: 小

en: Something goes wrong
ja: その他のご要望はございますか？

en: Something gone wrong with the selection. Please reselect the holyday.
ja: 選択に問題があります。 休日を選択してください

en: Something more?
ja: その他のご要望はございますか？

en: Sorry, resource already exists.
ja: リソースは既に存在します。

en: Sorry, resource not found.
ja: ユーザーが見つかりません

en: Sorry, you access token incorrect.
ja: 申し訳ありませんが、アクセストークンが正しくありません

en: Sorry, you cannot cancel this booking online. Please call %s
ja: こちらのご予約は、オンライン上でのキャンセルができません。お電話にてキャンセル手続きを行ってください %s

en: Sorry, you cannot create resource.
ja: リソースを作成できません

en: Sorry, you cannot delete resource.
ja: リソースを削除できません

en: Sorry, you cannot list resources.
ja: リソースをリストできません

en: Sorry, you cannot update resource.
ja: リソースを更新できません

en: Sorry, you cannot view resource.
ja: リソースを表示できません

en: Sorry, your user role is not allowed.
ja: ユーザーの役割は許可されていません。

en: Staff member notification number
ja: スタッフメンバー通知番号

en: Start at
ja: 開始

en: Start date.
ja: 開始

en: Start on
ja: 開始

en: Start typing the name or email
ja: 名前かメールアドレスを入力してください

en: Start week on
ja: 週の開始

en: Status
ja: ステータス

en: Stripe account informations
ja: ストライプアカウント情報

en: Style
ja: スタイル

en: Submit a review
ja: レビューを送信する

en: Subtotal
ja: 小計

en: Sunday
ja: 日曜日

en: Support
ja: サポート

en: Synchronize Bookings
ja: 予約の同期

en: Synchronize your reservation on your Google Calendar account.
ja: Googleカレンダーアカウントで予約を同期します

en: TOTAL AMOUNT
ja: 合計金額

en: TOTAL PRICE
ja: 合計金額

en: TOTAL RESERVATIONS
ja: 新規ご予約

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Terms & Conditions
ja: 利用規約

en: Test sms sent with success
ja: テストショートメール配信が完了しました。

en: Text color
ja: テキスト色

en: Thank you for your review. It will help us improving our services.
ja: レビューをいただきありがとうございました。サービス改善の参考にさせていただきます。

en: Thank you page
ja: ありがとうページ

en: The address for the resource.
ja: リソースの顧客アドレス

en: The always.
ja: いつも

en: The amount for the resource.
ja: リソースの量

en: The amount type for the resource.
ja: リソースの量

en: The assistant id.
ja: スタッフ不要

en: The assistant name.
ja: スタッフ名を入力

en: The availabilities for the resource.
ja: リソースの可用性。

en: The availability item.
ja: ご予約可能か確認する

en: The booking has been cancelled
ja: ご予約はキャンセルされました。

en: The booking number.
ja: 予約番号

en: The bookings ids for the resource.
ja: ご予約の保存場所

en: The break between services for the resource.
ja: リソースのサービス間の区切り

en: The choice of assistant is not provided for this service
ja: 選択したスタッフは、こちらのサービスに対応しておりません。

en: The coupon code for the resource.
ja: リソースのクーポンコード

en: The currency symbol the resource.
ja: リソースの通貨記号

en: The customer address for the resource.
ja: リソースの顧客アドレス

en: The customer email for the resource.
ja: リソースの顧客メール

en: The customer first name for the resource.
ja: リソースの顧客の名

en: The customer id for the resource.
ja: リソースの顧客ID

en: The customer last name for the resource.
ja: リソースの顧客の姓

en: The customer phone for the resource.
ja: リソースの顧客の電話

en: The date for the resource.
ja: リソースの日付

en: The date is too far, the maximum allowed is:
ja: ご予約日が遠すぎるため、オンラインでのご予約ができません。この日程からご予約が開始されます :

en: The date is too near, the minimum allowed is:
ja: ご予約日が近すぎるため、オンラインでのご予約ができません。最低でもこの日程までにはご予約を完了してください :

en: The days of week for the resource.
ja: リソースの曜日

en: The days.
ja: 日

en: The deposit for the resource.
ja: リソースのデポジット

en: The description for the resource.
ja: リソースの説明。

en: The discount rule.
ja: 割引ルール

en: The discount rules for the resource.
ja: リソースの割引ルール

en: The discounts ids for the resource.
ja: リソースの割引ID

en: The duration for the resource.
ja: リソースの期間

en: The email address for the resource.
ja: リソースの電子メールアドレス。

en: The email for the resource.
ja: リソースの顧客メール

en: The end at.
ja: で終わり

en: The exclusive for the resource.
ja: リソース専用

en: The first name for the resource.
ja: リソースの顧客の名

en: The friday.
ja: 金曜日

en: The from date for the resource.
ja: リソースの開始日

en: The from date.
ja: 開始日

en: The from time.
ja: から

en: The holiday item.
ja: ホリデーアイテム

en: The holidays for the resource.
ja: リソースの休日

en: The image url for the resource.
ja: リソースの画像URL

en: The last name for the resource.
ja: リソースの顧客の姓

en: The mode of rule.
ja: ルールのモード

en: The monday.
ja: 二次項目

en: The name for the resource.
ja: リソースの名前。

en: The no assistants for the resource.
ja: リソースのアシスタントはありません。

en: The note for the resource.
ja: 備考

en: The notification push id the resource.
ja: 通知プッシュはリソースのIDです

en: The number day of week for the resource.
ja: リソースの曜日

en: The order execution for the resource.
ja: リソースの注文実行

en: The parent services ids for the resource.
ja: リソースの親サービスID

en: The payment is failed, please try again.
ja: お支払いができませんでした。再度行ってください。

en: The phone for the resource.
ja: リソースの顧客の電話

en: The phone number for the resource.
ja: リソースの電話番号。

en: The price for the resource.
ja: リソースの価格

en: The saturday.
ja: 土曜日

en: The secondary display mode for the resource.
ja: リソースのセカンダリ表示モード

en: The secondary for the resource.
ja: リソースのセカンダリ

en: The service for %s is currently full
ja: %sは、この時間既に予約が一杯です

en: The service id.
ja: サービスは見つかりませんでした

en: The service item.
ja: サービス名を入力

en: The service name.
ja: サービス名を入力

en: The service price.
ja: サービス名を入力

en: The services categories ids for the resource.
ja: リソースのサービスカテゴリID

en: The services for the resource.
ja: %sは、この時間既に予約が一杯です

en: The services ids for the resource.
ja: %sは、この時間既に予約が一杯です

en: The start at.
ja: 開始

en: The status for the resource.
ja: リソースのステータス

en: The sunday.
ja: 日曜日

en: The target services ids for the resource.
ja: リソースのターゲットサービスID

en: The thursday.
ja: 木曜日

en: The time for the resource.
ja: 選択いただいたサービスには時間が足りません

en: The to date.
ja: 現在まで

en: The to time.
ja: 時間切れです

en: The transaction id for the resource.
ja: リソースのトランザクションID

en: The tuesday.
ja: 火曜日

en: The type (auto or rules) for the resource.
ja: リソースのタイプ（自動またはルール）

en: The unit for the resource.
ja: リソースの単位

en: The usage limit for the resource.
ja: リソースの使用制限

en: The user usage limit for the resource.
ja: リソースのユーザー使用制限

en: The valid from date for the resource.
ja: リソースの有効開始日

en: The valid to date for the resource.
ja: リソースの有効期限

en: The wednesday.
ja: 水曜日

en: There are no time slots available for this period - Please select a  different hour
ja: ご予約が一杯になっております。他の時間帯をお選びください。

en: There are no time slots available today - Please select a different day
ja: ご予約が一杯になっております。他の日程をお選びください。

en: This Month
ja: 今月

en: This Quarter
ja: 今四半期

en: This Week
ja: 今週

en: This Year
ja: 今年

en: This allows Wordpress users with Editor role to manage the Salon Booking section.
ja: これにより、編集者の役割を持つWordpressユーザーはサロン予約セクションを管理できます

en: This allows loading steps via ajax for a more smooth booking form transition.
ja: よりスムーズな予約フォーム遷移のためにAJAXステップが可能にします。

en: This assistant is full at %s
ja: この担当スタッフは、%sにはすでに予約が一杯です。

en: This assistant is not available for the selected service
ja: この担当スタッフはこちらのサービスに対応しておりません

en: This attendant is unavailable
ja: この担当スタッフは対応できません

en: This booking waits for confirmation!
ja: ご予約が可能か確認中です!

en: This coupon is not valid for selected services
ja: このクーポンは選択したサービスには無効です

en: This coupon is not valid on %s
ja: このクーポンは ％s では無効です

en: This coupon was applied maximum number of times
ja: このクーポンは最大回数適用されました

en: This is a
ja: これは

en: This is where bookings are stored.
ja: ご予約の保存場所

en: This option will change the minimum hour fraction of the Time picker.
ja: 各時間に対する予約の最小単位（分）

en: This rule represents your open and close days, your open and close shift. Set carefully as it will affect your reservation system.
ja: あなたの出勤日やシフトを決定します。この設定は、予約システムに影響しますので、気を付けて設定してください。

en: This service is exclusive. Please remove other services.
ja: このサービスは排他的です。 他のサービスを削除してください

en: This service is not available with exclusive service.
ja: このサービスは、専用サービスでは利用できません

en: This service is unavailable
ja: このサービスはご予約いただけません

en: This service is unavailable w/o parent service
ja: このサービスは親サービスなしでは利用できません

en: This service is unavailable w/o primary service in the same category
ja: このサービスは、同じカテゴリのプライマリサービスなしでは利用できません

en: This text describes what type of information the admin should include here or what they should do with this info you provide in your template.
ja: このテキストは、管理者がここに含める必要がある情報の種類、またはテンプレートで提供するこの情報を使用して何を行うべきかを説明しています

en: Thousand separator
ja: サウザンドセパレーター

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Thursday
ja: 木曜日

en: Time Format
ja: 時間形式

en: Time in advance
ja: 事前の時間

en: Time.
ja: 時間

en: Timing
ja: タイミング

en: Tips and suggestions
ja: ヒントと提案

en: To get the list of your Google Calendar you need to log-in with Google OAuth. At the moment you are not logged-in.
ja: Googleカレンダーのリストを取得するには、GoogleのOAuthでログインする必要があります。現時点ではあなたがログインしていません。

en: To use all the SMS features you need an active account with Plivo o Twilio providers. <br /><br />Please read carefully their documentation about how to properly set the options.
ja: 全てのSMSを利用するために、Plivo o Twilio providersの有効なアカウントが必要です。<br /><br />慎重に適切にオプションを設定する方法については、それらのドキュメントをお読みください。

en: To use this feature you need to generate an OAuth Client ID on Google Developers Console. Click on "i" icon to get more information on this feature.
ja: この機能を使用するには、Googleデベロッパーコンソール上のOAuthクライアントIDを作成する必要があります。この機能の詳細情報を取得するには"i"のアイコンをクリックします。

en: To use this payment method you need an account with Stripe.
ja: このお支払い方法を使用するには、ストライプのアカウントが必要です。

en: Today
ja: 本日

en: Tools
ja: ツール

en: Top customers
ja: トップ顧客

en: Top spenders customers
ja: お客様の検索

en: Tot.
ja: トット

en: Total
ja: 合計

en: Total Reservations
ja: 予約合計

en: Total amount
ja: 合計

en: Total amount of the reservation
ja: 予約合計

en: Total usage ( %d )
ja: 総使用量 ( %d )

en: Troubleshoot
ja: トラブルシューティング

en: Trunk trailing 0 prefix
ja: 先頭に0を追加

en: Tuesday
ja: 火曜日

en: Type
ja: タイプ

en: Type a message for your customer
ja: 顧客へのメッセージを入力してください

en: Type of services (all, primary or secondary).
ja: サービスのタイプ（すべて、プライマリまたはセカンダリ）

en: Type the amount of this discount
ja: この割引の金額を入力してください

en: Unique identifier for the resource.
ja: リソースの一意の識別子。

en: Units per session
ja: セッションごとのお客様

en: Unlock
ja: ロック解除

en: Unpaid reservations
ja: 未払いの予約

en: Until
ja: まで

en: Update Profile
ja: 更新プロファイル

en: Update Service Category
ja: サービスカテゴリー更新

en: Update Settings
ja: 設定を更新

en: Update booking
ja: 予約を追加

en: Update completed with success
ja: 更新が完了しました。

en: Update your profile
ja: プロフィールを更新する

en: Upload image error.
ja: 画像のアップロードエラー

en: Upload your logo
ja: ロゴをアップロード

en: Use a number to give this service an order of execution compared to the other services.
ja: 番号を使用して、このサービスに他のサービスと比較した実行順序を与えます

en: Use a transparent png file
ja: 透明なpngファイルを使用する

en: Use it in case of conflicts with your theme
ja: テーマと競合する場合に使用します

en: Use this console just to test your SMS services. Fill the destination number without the country code, write a text message and click "Update settings" to send an SMS.
ja: ちょうどあなたのSMSサービスをテストするには、このコンソールを使用します。 、国コードなしで相手先番号を記入したテキストメッセージを書いて、SMSを送信するために、「更新設定」をクリックします。

en: Use this field to provide your customers important infos about terms and conditions of their reservation.
ja: このフィールドを使用して、予約条件に関する重要な情報を顧客に提供します

en: Use this if your column is at least 400px width
ja: カラムが少なくとも400ピクセルあれば、こちらを使用してください。

en: Use this if your column is at least 600px width
ja: カラムが少なくとも600ピクセルあれば、こちらを使用してください。

en: Use this if your column is at least 900px width
ja: カラムが少なくとも900ピクセルあれば、こちらを使用してください。

en: Use this link to move the user directly to the booking page with the service already selected.
ja: このリンクを使用して、サービスを選択済みの予約ページにユーザーを直接移動します

en: Use this option only if this assistant is able to provide specific services. If not leave it blank
ja: このスタッフは、このスタッフが特定のサービスを提供できる場合にのみ使用してください。 空白にしない場合

en: Use this option to control the form fields to checkout
ja: このオプションを使用して、チェックアウトするフォームフィールドを制御します

en: Use this option to restore all the original settings. All your actual settings will be lost. <br />This operation can't be undone.
ja: 全ての設定を元の状態に戻します。<br />ボタンを押した後は取り消せません。

en: User booking cancellation
ja: お客様による予約のキャンセル

en: User login.
ja: ログインをお願いします

en: User name
ja: ユーザーネーム

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: User password.
ja: パスワードをお忘れですか？

en: User updated
ja: ユーザーを更新しました

en: Users can select more than one assistants for their booked services. Please set with care the "execution order" inside your services section.
ja: ユーザーは、自分の予約サービスのための複数のスタッフを選択することができます。注意して、あなたのサービスセクション内部の「実行順序」を設定してください。

en: Users once logged in inside the MY ACCOUNT BOOKING page will be able to see the list of their upcoming confirmed or paid reservations and eventually RESCHEDULE them. An email notification will be sent to you and to the customers.
ja: MY ACCOUNT BOOKINGページ内にログインしたユーザーは、今後の確認済みまたは支払い済み予約のリストを表示し、最終的にそれらを再スケジュールすることができます。メール通知があなたと顧客に送信されます。

en: Users once logged in inside the MY ACCOUNT BOOKING page will be able to see the list of their upcoming reservations and eventually Cancel them. An email notification will be sent to you and to the customers.
ja: マイアカウントにログインしたお客様は、予約リストやキャンセルの状態を確認することができます。確認メールはあなたとお客様に送られます。

en: Valid from
ja: から有効

en: Video tutorials
ja: ビデオチュートリアル

en: View Assistant
ja: スタッフを見る

en: View Booking
ja: ご予約を確認

en: View Discount
ja: 割引を見る

en: View Service
ja: サービスを見る

en: We are unavailable at:
ja: ご予約いただけません :

en: We have sent an SMS text on your mobile phone.
ja: 登録いただいた携帯電話にSMSテキストを送信しました。

en: We hope to see you again at
ja: またのご利用を宜しくお願い致します。

en: We received the payment for your booking.
ja: ご予約のお支払いが完了しています

en: We suggest you to set this option accordingly with the duration of your shortest service.
ja: このオプションは、最短のサービス期間に応じて設定することをお勧めします

en: We'll send a message two days before the <strong>next estimated booking</strong>
ja: <strong>次に予定される予約</strong>の2日前にメッセージを送信します

en: Wednesday
ja: 水曜日

en: Week
ja: 週

en: Weekly
ja: 週次

en: Welcome back %s!
ja: ようこそ％s！

en: Welcome to <span>%s</span>
ja: <span>サロン予約システム</ span>へようこそ

en: Well done! Your import has been successfully completed.
ja: よくやった！ インポートが正常に完了しました

en: We’ve just created three new pages called:
ja: 次の3つの新しいページを作成しました。

en: What do you need?
ja: サービスを選択してください

en: What personal data we collect and why we collect it
ja: 収集する個人データと収集する理由

en: When
ja: いつ

en: When active even the "Payment pending" reservation need to be published on Google Calendar.
ja: 有効な場合は、「支払い保留中」の予約もGoogleカレンダーに公開する必要があります

en: When checked the option "Choose an assistant for me" will be removed on front-end Assistants selection step.
ja: オンにすると、フロントエンドスタッフの選択ステップで[スタッフを選択してください]オプションが削除されます

en: When do you want to come?
ja: ご希望の日時をお知らせください

en: Will be displayed on checkout page before booking completition.
ja: 予約完了後にリダイレクトするページを選択してください

en: Will be used Whatsapp messenger for deliver your notifications
ja: Whatsappメッセンジャーを使用して通知を配信します

en: Wrong Nonce.
ja: 間違ったノンス

en: Wrong user name.
ja: 全てのユーザー

en: Wrong user password.
ja: パスワードを再入力

en: YES
ja: はい

en: Year
ja: 年

en: Yes
ja: はい

en: Yesterday
ja: 昨日

en: You already selected service at
ja: この項目はすでに選択されています

en: You applied this coupon maximum number of times
ja: このクーポンを最大回数適用しました

en: You are going to reach the bookings limit for the Salon Booking free version. <a href="http://salonbookingsystem.com/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank">Please upgrade Salon Booking to a PRO version</a>.
ja: Salon Booking無料版の予約制限に到達する予定です。 <a href="http://salonbookingsystem.com/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank"> Salon BookingをPROバージョンにアップグレードしてください</a>

en: You are receiving this email as you are the administrator of the website
ja: あなたはウェブサイトの管理者であるため、このメールを受信しています

en: You can cancel the booking until:
ja: こちらのご予約は、オンライン上でのキャンセルができません。お電話にてキャンセル手続きを行ってください %s

en: You can select up to %d items
ja: 最大 %d つの項目を選択いただけます

en: You can use [DATE], [TIME], [SALON NAME]
ja: [DATE], [TIME], [SALON NAME]　が使用できます。

en: You can use [NAME], [SALON NAME]
ja: [NAME]、[SALON NAME]を使用できます

en: You can use [NAME], [SALON NAME], [DATE], [TIME], [PRICE], [BOOKING ID]
ja: [NAME], [SALON NAME], [DATE], [TIME], [PRICE], [BOOKING ID]を使用できます

en: You can use this dynamic tags: [NAME], [SALON NAME]
ja: 次の動的タグを使用できます：[NAME]、[SALON NAME]

en: You cannot modify this taxonomy.
ja: この分類を変更することはできません。

en: You don't have access
ja: アクセスできません

en: You don't have permissions
ja: 権限がありません

en: You don't have upcoming reservations, do you want to re-schedule your last appointment with us?
ja: ご予約はありません。お客様のご予約履歴の日時を変更することで、新規のご予約を入れることが可能です。

en: You have <strong>%s</strong> to complete your payment before this reservation being canceled
ja: この予約がキャンセルされる前に支払いを完了するための<strong>％s </strong>があります

en: You have <strong>%s</strong> to complete your payment before this reservation is canceled
ja: この予約がキャンセルされる前に支払いを完了するための<strong>％s </strong>があります

en: You have entered the wrong data
ja: 間違ったデータが入力されました

en: You must choose at least one service
ja: サービスを選択してください。

en: You need to choose which kind of booking algorithm want to use for your salon. Click over "i" icon to get more information about this option.
ja: あなたのサロンで使用する予約アルゴリズムの種類を選択する必要があります。 このオプションの詳細情報を取得するために「i」のアイコンをクリックしてください。

en: You need to match your CSV file data with Salon Booking database
ja: CSVファイルのデータをSalon Bookingデータベースと一致させる必要があります

en: You will receive a booking confirmation by email.If you do not receive an email in 5 minutes, check your Junk Mail or Spam Folder. If you need to change your reservation, please call <strong>%s</strong> or send an e-mail to <strong>%s</strong>.
ja: ご予約の変更またはキャンセルの場合は、<a href="tel:%s">お電話をいただくか、</a> <a href="mailto:%s">電子メール</a>にてご連絡ください。

en: You will receive a confirmation of your booking by email.
ja: ご予約内容の確認メールをお送りさせていただきました。

en: Your Google calendars
ja: お使いのGoogleカレンダー

en: Your PayPal account e-mail
ja: PayPalアカウントの電子メール

en: Your booking is completed
ja: ご予約が完了しました

en: Your booking is pending
ja: ご予約は保留中です

en: Your booking is pending, please await our confirmation.
ja: 現在仮予約中です。予約受付完了のご案内をお待ちください。

en: Your free version is expired. <a href="http://salonbookingsystem.com/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank">Please upgrade Salon Booking to a PRO version</a>.
ja: 無料版は期限切れです。 <a href="http://salonbookingsystem.com/salon-booking-plugin-pricing/" target="blank"> Salon BookingをPROバージョンにアップグレードしてください</a>

en: Your payment has not been completed
ja: お支払い手続きが完了しておりません

en: Your reservation at [SALON NAME] has been modified
ja: [SALON NAME]へのご予約が変更されました

en: Your salon name
ja: 店名

en: Your telephone number is verified
ja: あなたの電話番号が検証されます

en: Your verification code is not valid
ja: 検証コードが無効です

en: active
ja: アクティブ

en: already paid as deposit
ja: デポジットを支払済

en: always
ja: 常に

en: available left
ja: 左が利用可能

en: belong to the same category
ja: 同じカテゴリーに属する

en: bookings
ja: 予約

en: by Email
ja: メールで

en: by SMS
ja: SMSで

en: checking availability
ja: ご予約可能か確認する

en: checkout as a guest
ja: ゲストとしてお会計

en: customize colors of the salon shortcode.
ja: サロンショートコードの色をカスタマイズします

en: day
ja: 日

en: days
ja: 日

en: digit your verification code
ja: 確認コード

en: don't forget your reservation at
ja: ご予約をお忘れにならないようにお願いいたします。

en: download a csv sample file
ja: csvサンプルファイルをダウンロードする

en: drag your csv file here to import assistants
ja: ここにcsvファイルをドラッグしてスタッフをインポートします

en: drag your csv file here to import customers
ja: ここにcsvファイルをドラッグして顧客をインポートします

en: drag your csv file here to import services
ja: ここにcsvファイルをドラッグしてサービスをインポートします

en: e-mail can't be empty
ja: Eメールアドレスを入力してください

en: e-mail is not valid
ja: Eメールアドレスが無効です

en: e.g. In case of delay we will take your seat for 15 minutes, then your booking priority will be lost
ja: 予約時間を大幅に遅れますと、予約のキャンセルの対象となりますことをご了承ください

en: entire amount (disabled)
ja: 全額（無効）

en: error
ja: エラー

en: fill the fields and update settings
ja: 項目に入力して更新をしてください。

en: fill this field
ja: こちらにご入力ください

en: fixed
ja: 修繕

en: free
ja: 無料

en: half hour
ja: 30分

en: has submitted a new review on his last visit at
ja: の最後の訪問時に新しいレビューを提出しました

en: hour
ja: 時間

en: hours
ja: 時間

en: hrs
ja: 時間

en: iCal calendar
ja: iCal カレンダー

en: invalid
ja: 無効

en: is child of selected service
ja: 選択したサービスの子

en: key in your coupon code
ja: クーポンコードを入力してください

en: loading
ja: 読み込み

en: log-in with Facebook
ja: Facebookでログインする

en: mns
ja: ミリ秒

en: month
ja: 月

en: months
ja: 月

en: n.a.
ja: 該当なし

en: no account will be created
ja: アカウントが作成されません

en: no users found
ja: ユーザーが見つかりません

en: not avalable yet
ja: まだ利用できません

en: on left side
ja: 左側

en: on right side
ja: 右側

en: or
ja: または

en: password can't be empty
ja: パスワードを入力してください

en: please take note of the details of your reservation at
ja: こちらの内容でご予約を承りました。

en: please take note of the following booking details
ja: ご予約詳細の確認をお願い致します

en: please, drop us some lines to understand if your experience has been  in line  with your expectations
ja: サービス内容についてお気付きの点がございましたら、どんな些細なことでもお知らせください。

en: quarter of an hour
ja: 15分

en: remember to customize your settings
ja: 設定のカスタマイズをお忘れなく

en: remove this image
ja: この画像を削除

en: revenue
ja: 収益

en: select a day
ja: ご予約日を選択

en: select an hour
ja: 時間を選択

en: select one or more services
ja: 1つ以上のサービスを選択します

en: specify the amount without currency symbol
ja: 通貨記号なしで金額を指定します

[ctx: taxonomy general name]
en: Service Categories
ja: サービスカテゴリー

[ctx: taxonomy singular name]
en: Service Category
ja: サービス区分

en: test (sms code is sent by mail to the admin)
ja: テスト(ショートメールコードはメールで配信しました)

en: the following booking at %s has been canceled
ja: 次の %s の予約はキャンセルされました

en: these rows
ja: これらの行

en: this is an e-mail notification of a new booking
ja: 新規ご予約のお知らせです

en: this is your salon last week performances report
ja: これは先週のパフォーマンスレポートです

en: this row
ja: この行

en: try again
ja: 再度行ってください

en: username can't be empty
ja: お名前を入力してください

en: week
ja: 週間

en: weeks
ja: 週

en: write message
ja: お客様のメッセージ：

en: write your address
ja: お店の所在地

en: years
ja: 年

en: your customers
ja: あなたの顧客

en: | Booking ID
ja: ご予約番号

en: | Timing:
ja: SMSのタイミング
